עדשת ®Artisan הינה מוצר יחודי

עדשת ארטיזן פותחה ע"י פרופ' ג'אן ג'י.אפ וורסט, מנתח עיניים הולנדי. הוא מייסד השיטה היחודית לחיבור העדשה אל הקשתית באמצעות שני תפסים.

מטרת התפסים לקבע את העדשה בעין כאשר היא נמצאת במרכז האישון. בתהליך זה לא נגרם כל נזק לקשתית. אם מתעורר הצורך ניתן בקלות לשחרר את העדשה ולהחליפה באחרת.

החומר ממנו עשויה העדשה

עדשת ארטיזן עשויה מפרספקס (PMMA), חומר מלאכותי אשר אינו גורם לדחייה על ידי גוף האדם. תכונה זו נתגלתה כאשר מספר טייסים, בימי מלחמת העולם השנייה, חיו שנים כאשר בעיניהם רסיסי פרספקס אשר ניתזו מחופת תא הטייס שלהם שנפגעה מירי.

פיתוחה של עדשת ®Artisan

רעיון הקיבוע היחודי הוצג בשנת 1978 על ידי פרופ' וורסט תחת השם " Worst Iris Claw Lens" ונעשה בו שימוש להחלפת עדשה טבעית עכורה אצל חולי קטרקט. עדשת ארטיזן הושתלה ברחבי העולם בעיניהם של מאות אלפי אנשים.

במהלך השנים פותחו עדשות נוספות לטיפול בקוצר וברוחק ראייה. בשנת 1986 הושתלה עדשת ארטיזן בעין לתיקון קוצר ראייה ללא נוכחות קטרקט. העדשה הטבעית, אשר מוסרת בחולי קטרקט,הושארה כמובן במקומה. הטיפול הוכתר בהצלחה ושם העדשה שונה מ WORST IRIS CLAW ל ®Artisan. בשנת 1992 פותחה עדשה לרוחק ראייה וב 1999 עדשה לתיקון אסטיגמציה (צילינדר).

הבטיחות והיעילות מהווים מרכיב חשוב ומרכזי בעדשת ארטיזן. מספר משמעותי של ניסויים קליניים הגיעו לתהליכי סיום. ניסויים שתוצאותיהם כה חיוביות עד כי פורסמו במספר ירחונים מקצועיים העוסקים ברפואת עיניים.

כיום מושתלות עדשות ארטיזן ברחבי העולם לתיקון ליקויי קוצר ראייה, רוחק ראייה ואסטיגמטיזם.

פרופ' וורסט, ממציא העדשה, זכה לשבחים ברחבי העולם תודות לרעיון היחודי שפיתח.